Czy lepiej stosować dwa pojedyncze wzmacniacze operacyjne, czy lepiej jeden podwójny?

32_got

Dostępnych jest o wiele więcej układów scalonych pojedynczych wzmacniaczy operacyjnych, niż wersji podwójnych lub poczwórnych w jednej obudowie. Interesujące może być nie tylko zastąpienie podwójnego wzmacniacza operacyjnego dwoma równoważnymi pojedynczymi wzmacniaczami, ale także użycie dwóch zupełnie różnych typów wzmacniaczy operacyjnych, w zależności od aplikacji.
Jednym z przykładów jest połączenie przetwornika DAC i filtra wyjściowego odtwarzacza CD.
Niekiedy używa się w tej aplikacji podwójnego wzmacniacza operacyjnego, chociaż tutaj potrzebny jest szybki liniowy wzmacniacz operacyjny dla konwertera prądu na napięcie, podczas gdy dla filtra wyjściowego bardziej odpowiedni byłby dobry wzmacniacz operacyjny o niskim poziomie szumów.
Wymiana podwójnego wzmacniacza operacyjnego na dwa pojedyncze jest dość łatwa, jeśli użyje się jednego z załączonych projektów płytek drukowanych.
Na schemacie pokazano połączenia pinów dwóch pojedynczych wzmacniaczy operacyjnych z wyprowadzeniami podwójnego wzmacniacza operacyjnego w pojedynczej obudowie.
Najpierw należy przylutować osiem krótkich kawałków drutu (przewodów) do płytki drukowanej w miejscu obudowy podwójnego wzmacniacza.
Po zamontowaniu pojedynczych wzmacniaczy operacyjnych (wskazane jest zamontowanie podstawek pod układy scalone), przylutować te przewody w miejsce podwójnego wzmacniacza operacyjnego.
Należy zwrócić szczególną uwagę na orientację. Pokazano dwie wersje płytki drukowanej.
Większa ma lepszą separację kanałów, ale zajmuje więcej miejsca, podczas gdy druga jest o wiele bardziej kompaktowa.
Przy większej płytce prawdopodobnie będą musiały być nieco dłuższe przewody łączące, w zależności od wysokości okolicznych elementów.
To nieznacznie zwiększa prawdopodobieństwo interferencji.
Trzecia wersja jest możliwa, przy użyciu dwóch małych, osobnych płytek drukowanych, z układami scalonymi zamontowanymi od spodu.
W tym przypadku jednak przewody zasilające muszą być połączone między dwiema płytkami za pomocą łączówek z drutu.

Autor: T. Giesberts

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.