Filtr napięcia zasilającego z zabezpieczeniem przed zamianą biegunów

!!!_got
Nie tylko w przypadku krótkofalowców biorących udział w zawodach może się zdarzyć, że cenne urządzenia zostaną podłączone z nieprawidłową polaryzacją – co może mieć potencjalnie kosztowne konsekwencje.

W przypadku radiostacji przenośnych często można znaleźć złącze 12V do podłączenia do (samochodowego) systemu elektrycznego.
Zasadniczo możliwość odwrócenia biegunowości napięcia nie jest wykluczona, ponieważ połączenia w samochodzie w najrzadszych przypadkach za pomocą znormalizowanych złączy są zabezpieczone przed odwróceniem biegunów.
Jeżeli jednak połączenie zostanie wykonane za pomocą zaproponowanego tutaj obwodu filtra, wykluczona jest odwrotna polaryzacja, ponieważ biegunowość napięcia na wyjściu filtra nie zmienia się, gdy napięcie wejściowe jest odwrócone.
Sztuczka jaką zastosowano – to prostownik mostkowy w postaci czterech diod od D1 do D4.
Przydatne są również inne funkcje obwodu, które zaleca się zastosować:
Dzięki dwóm cewkom i kondensatorom (L1, L2, C4, C5) napięcie na płytce jest skutecznie filtrowane i odsprzęgane, dioda Z7, D7 chroni przed przepięciami, a diody D6 i D5 wskazują na awarię bezpiecznika lub problem z napięciem na płytce.
Cewki L1 i L2 składają się z 8 zwojów o grubości 0,6 mm – drut emaliowany miedziany (CuL) na jednym rdzeniu ferrytowym typu Amidon serii T (należy zwrócić uwagę na wartości nasycenia!).
Alternatywnie można również zastosować perforowane rdzenie ferrytowe tłumiące zakłócenia elektromagnetyczne firmy Philips Components (typ 4330 020 3326).
Diody LED powinny być wysokiej jakości.
Obwód można stosować zgodnie ze wskazaniami dla wszystkich urządzeń zasilanych prądem stałym, które pobierają mniej niż 2 A i działają przy napięciu w zakresie od 4,5V do 14V.
Radiostacje przenośnie o mocy nadawania RF o mocy 5W zwykle wymagają od 1,3 do 1,5A przy napięciu roboczym 13,8V.
Autor: N.S. Harisankar

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.