Jaka jest różnica między poszczególnymi wersjami Raspberry Pi?

Raspi_4Raspi_4
Postęp Raspberry Pi spowodował skok wydajności i ogólnych możliwości z każdą iteracją.

Co jednak wyróżnia je wszystkie?
Nowa płyta projektowa Raspberry Pi 4 (rys. 1) pokazała się na rynku.
Ale jaka jest różnica między nim a jego wcześniejszymi wersjami? Rodzina została zbudowana na kompaktowej obudowie, która z czasem pozostała względnie spójna, ponieważ stosowane są mocniejsze procesory i uwzględnione są szybsze interfejsy.
Zazwyczaj pasują do najnowocześniejszych modułów kompaktowych, w tym z obsługą łączności bezprzewodowej w Raspberry Pi 3.
Wszystkie są zbudowane na bazie układów SoC (System-on-a-chip) Broadcom Armbased.
Wyzwaniem było utrzymanie ceny w wysokości 35$.
Tabela 1 podsumowuje zmiany w rodzinie Raspberry Pi – nie obejmuje serii Raspberry Pi Zero, która eliminuje Ethernet i zapewnia minimalną obsługę pamięci.
Istnieje również seria modułów Pi Compute, które zapewniają te same procesory i interfejsy w formacie DIMM.
Istnieją również warianty takie jak Raspberry Pi 2 Model B i Raspberry Pi Model 3A +.
Płyta projektowa Raspberry Pi znacznie się poprawiła pod względem wydajności i możliwości.
Oryginalny 32-bitowy, jednordzeniowy procesor ARM11 został pokonany sześciokrotnie dzięki czterordzeniowemu Arm Cortex-A7.
Skok na platformę 64-bitową nastąpił w Raspberry Pi 3 z jego procesorem Arm Cortex-A53. Najnowsze wcielenie zawiera rdzenie Arm Cortex-A72.
Wzrost pamięci RAM do 4GB w Raspberry Pi 4 jest prawdopodobnie najbardziej znaczącą zmianą.
Wyzwaniem w projektowaniu są zwykle ceny; dostępne są mniejsze wersje, ponieważ wiele aplikacji nie jest tak wymagających pamięci.
Procesor graficzny GPU (Graphic Processor Unit) oparty jest na SoC Broadcom to Videocore IV – już nie z Raspberry Pi 4, który wykorzystuje procesor Videocore VI.
Umożliwia to obsługę maksymalnie dwóch monitorów 4K za pośrednictwem dwóch złączy micro-HDMI. Wszystkie platformy mają 15-pinowy interfejs kamery MIPI CSI.
Sieć internetowa stale się rozwijała dzięki Raspberry Pi obsługującemu Bluetooth 5.0, 802.11ac / n i 1000Base-T Ethernet. Obsługa Power-over-Ethernet (PoE) jest dostępna przy użyciu zewnętrznych modułów dodatkowych.
Doceniono przejście na obsługę USB 3.0 i użycie złącza USB Typ-C.
Wiele nowych kamer 3D USB, takich jak RealSense Intela, wymaga wydajności USB 3.0. System zarządzania zasilania Typu C jest również bardziej niezawodny.
Linux jest zwykle preferowanym systemem operacyjnym dla rodziny Raspberry Pi, ale Microsoft Windows 10 IoT Core działa z wersjami Raspberry Pi 3 i 4. Dostępnych jest również wiele dystrybucji Raspberry Pi Linux.
Raspberry Pi 4 obsługuje Arm’s TrustZone; SoC Broadcom obsługuje takie funkcje, jak bezpieczny rozruch, ale ale wcześniejsze wersje z rodziny Raspberry Pi nie są wyposażone w tę funkcję.
To bardziej dotyczy implementacji niż możliwości. Oddzielny element zabezpieczający jest wymagany do zapewnienia zaufania.
Raspberry Pi został zhakowany w obiekcie NASA, ale był to raczej problem z konfiguracją Linuksa niż potrzeba obsługi bezpiecznego rozruchu.
W przyszłości będzie prawdopodobnie wersja Raspberry Pi 5.
Na razie jednak dominuje Raspberry Pi 4. Jest dostępny w formie modułu, a także w mniejszym module Raspberry Pi 4 Zero i module obliczeniowym.
Chociaż wersja 4GB pamięci RAM jest nieco droższa za 55$, jest warta pieniędzy na aplikacje wymagające więcej pamięci.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że pamięć DDR4 jest szybsza i bardziej wydajna niż pamięć DDR2 używana we wcześniejszych wersjach.
Autor: William G. Wong

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.