Naprawa uszkodzonej płyty rozwojowej STK600 firmy Atmel

r_202_12_1r_202_12_2r_202_12_3
Naprawa uszkodzonej płyty rozwojowej Atmel STK600

STK600 firmy Atmel to potężna i elastyczna płytka rozwojowa do kontrolerów AVR, choć przy cenie około 300$ nie jest do końca tania.
Więc po przypadkowym błędnym podłączeniu STK600 do złączy LED w dwóch płytach STK500, nie byłem szczególnie zadowolony, gdy odkryłem, że STK600 przestał reagować na polecenia.
Co gorsza, jego obecny pobór wzrósł do kilkuset miliamperów.
Okazało się, że płynący prąd powoduje wydzielanie się ciepła.
Używając palca, jako czujnika temperatury, bardzo szybko go wycofałem, gdy znalazłem wadliwy element, umieszczony w pobliżu złącza zasilania (rysunek 1, zakreślony na czerwono).
Wyszukiwanie online wykazało, że nie tylko ja cierpiałem z powodu tej usterki.
Tym elementem uszkodzonym okazał się konwerter DC-DC TPS62040, który jest dostarczany w obudowie MSOP Powerpad, z podkładką termiczną na spodzie.
To nie poprawiło mi nastroju, ponieważ oprócz zdobycia jednego z tych układów, nawet jego instalacja byłaby obarczona pewnym ryzykiem.
Ale istnieje prostsza i tańsza metoda.
Regulator napięcia na STK600 musi wytwarzać 5V z 6,1V na wejściu.
Zadanie to może również zostać podjęte przez regulator niskiego napięcia, taki jak LM2940 (5V), który oferuje również większy zakres napięcia wejściowego.
W przeciwieństwie do regulatora przełączającego, może on również poradzić sobie z pełnym 1A.
Usunięcie uszkodzonego układu scalonego jest stosunkowo bezproblemowe przy użyciu dmuchawy gorącego powietrza (po usunięciu usterki, pobór prądu płyty powinien ponownie powrócić do kilku mA).
Na szczęście kondensatory na wejściu i wyjściu regulatora przełączającego sprawiają, że zastąpienie regulatora liniowego jest całkowicie wykonalne.
W ramach przygotowań do tego trzeba lekko skrócić i wygiąć styki LM2940, jak pokazano na rysunku 2.
Ze względów bezpieczeństwa musimy przykleić pod nim podkład izolacyjny (materiał płyty PC bez okładziny miedzianej).
Na rys. 3 można zobaczyć, w jaki sposób regulator jest przylutowany do kondensatorów obok miejsca, w którym usunięto regulator przełączający.
Rezultat: płyta STK600 znów działa.
Autor: Wolfram Pioch

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.