Podstawowe wymagania idealnego zasilacza warsztatowego

W idealnym przypadku, zasilacz warsztatowy powinien wytwarzać napięcie wyjściowe, które można regulować aż do zera, ponieważ czasami, szczególnie podczas wykrywania usterek przydatna jest możliwość stopniowego zwiększania napięcia zasilającego obwód.
Powinien również istnieć szybki i skuteczny ogranicznik prądu, ponownie regulowany od zera, ponieważ zapewnia to również cenną ochronę podczas testowania obwodów.
Jeśli zasilanie można ustawić tak, aby dostarczało stały prąd wyjściowy zamiast napięcia, może być on również używany, jako ładowarka wielu rodzajów akumulatorów dostępnych obecnie, zarówno alkalicznych, jak i małych bezobsługowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Te ostatnie są zwykle ładowane do stałego napięcia, ale do czasu osiągnięcia tej wartości wymagane jest ograniczenie prądu, aby zapobiec nadmiernej wartości naładowania.
Zasilacz powinien dawać możliwość korzystania na odległość dwóch metrów tak, aby napięcie i prąd dostarczane do obciążenia można było zobaczyć na pierwszy rzut oka, a większość użytkowników prawdopodobnie preferuje do tego mierniki analogowe od mierników cyfrowych.
Zasilacze spełniające te specyfikacje mogą być kosztowne, ale ten projekt może być zbudowany przy rozsądnych kosztach, szczególnie, jeśli niektóre części, takie jak walizka i mierniki tablicowe wskazań prądu i napięcia, są już pod ręką lub są kupowane z niedrogich źródeł.
Opisany tutaj zasilacz (schemat tutaj) zapewnia napięcie wyjściowe do 20V z prądem w dwóch zakresach 100mA lub 1A, co powinno wystarczać większości projektów.
Autor: Andy Flind


     

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.