Porównanie komend Root User i sudo oraz lista podstawowych komend Linuxa

W każdej instalacji systemu Linux znajduje się użytkownik oznaczony, jako root (ang. Root User), który jest w stanie administrować wszystkimi plikami w systemie, w tym plikami na poziomie systemu.
Większość kont użytkowników nie może na przykład edytować plików w katalogu /var/, ale użytkownik root może edycję przeprowadzić.
Z powodu tej władzy i możliwości jej niewłaściwego użycia (nawet przypadkowo), użytkownicy Linuksa nie logują się, jako root, chyba, że jest to absolutnie konieczne; kiedy to robią, logują się, robią to czego potrzebują i wylogowują się ponownie.
Wśród maniaków Linuksa jest powiedzenie: „Tylko amatorzy logują się jako root”; innymi słowy, tylko neofici logują się i pozostają zalogowani jako root.
Istnieje skrót do logowania, jako użytkownik root: sudo. sudo (super user do) oznacza superużytkownika i po prostu mówi systemowi, aby wykonał polecenie tak, jakbyś był użytkownikiem root.
System poprosi o hasło roota, a następnie wykona polecenie.
Ponownie, system nie sprawdza dokładnie, czy naprawdę chcesz to zrobić, więc jeśli używasz sudo, bądź podwójnie ostrożny, poznaj wynik polecenia, które właśnie wpisałeś, zanim naciśniesz Enter! 

pełny materiał w pliku pdf

Tabela 1 Podstawowe

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.