Projekt sygnałów świetlnych Märklin (niemieckie modele kolejki)

Projekt sygnałów świetlnych Märklin (niemieckie modele kolejki)
Sygnał świetlny Märklin typ 74391 (sygnał blokujący) dla zestawów modeli kolejki w rozmiarze HO jest dość nowy i za 10 euro jest w rozsądnej cenie.
Istnieje jednak niewielki problem polegający na tym, że jego działanie wymaga użycia klawiatury sygnałowej typu 72750, co sprawia, że konfiguracja jest nie tylko droższa, ale także nieelastyczna.
r_203_26_5
Na szczęście istnieje inne rozwiązanie, prostsze i znacznie bardziej ekonomiczne, które wymaga tylko przełącznika i dwóch diod.
Opiera się na fakcie, że z punktu widzenia elektroniki sygnał świetlny składa się z dwóch diod LED połączonych przeciwsobnie z rezystorami szeregowymi.
Dolna część po prawej stronie schematu, Da, Db, Ra i Rb reprezentuje typowy obwód wewnętrzny takiego sygnału świetlnego.
Gdy napięcie wyjściowe źródła światła zostanie przyłożone do obwodu, zapalą się obie diody LED.
Ponieważ jednak pożądany jest tylko czerwony lub zielony sygnał, napięcie jest po prostu przykładane za pomocą diod D3 i D4
Przełącznik S1 określa następnie, który kolor będzie widoczny.
Z pewnością bardzo ekonomiczne rozwiązanie.
Jeżeli w bardziej skomplikowanych konfiguracjach wymagana jest bezpośrednia kontrola nad kolorem sygnału świetlnego na torze, wystarczy dodać dwie kolejne diody LED połączone równolegle, D1 i D2, w połączeniu między przełącznikiem S1 a sygnał świetlny.
Jak na razie wszystko działa dobrze.
Ale teraz kilka specjalnych aspektów.
Zazwyczaj sygnał świetlny zawiera standardową zieloną diodę LED, podczas gdy czerwona dioda LED jest zwykle rodzajem niskiego prądu.
Dlatego rezystory szeregowe mają różne wartości.
Dlatego w obecnym obwodzie konieczne jest, aby dioda D2 również był typem niskoprądowym.
Niestety ostatnie sygnały świetlne Märklin są już wyposażone w dwie niskoprądowe diody LED.
Można to ustalić, tymczasowo podłączając obecny obwód do sygnału świetlnego i mierząc prąd stały dla dwóch położeń przełącznika.
Standardowe diody LED pobierają więcej niż 10mA, podczas gdy modele niskoprądowe pobierają nie więcej niż 5mA.
Jeśli D3 i D4 są typu 1N4148, możliwe jest użycie obwodu z około pięcioma sygnałami świetlnymi wyposażonymi w standardowe diody LED lub z maksymalnie dwudziestoma wyposażonymi w diody LED o niskim natężeniu prądu.
Jeśli stosowane są diody 1N4001, można wyciągnąć do 1A.
W przypadku torów kolejowych do pracy analogowej, które zwykle wykorzystują źródła zasilania prądem przemiennym 16V, sygnały świetlne Märklin można podłączyć bezpośrednio lub przez diody D1/D2.
W przypadku ścieżek cyfrowych, które wykorzystują wyższe napięcie zasilania, należy zastosować odpowiednio rezystory szeregowe o wyższej wartości (lub dodatkowy szeregowo z D1 i D2).
Wreszcie wskazówka, która jest tak prosta, jak praktyczna.
Aby zachować doskonałą funkcjonalność ścieżek analogowych, w których pociąg nie jedzie, gdy sygnał jest czerwony, ale zatrzymuje się automatycznie, odizoluj linię energetyczną od ostatniej szyny przed sygnałem świetlnym i zasil tę szynę za pośrednictwem drugiego styku S1 – jak już pokazano na schemacie obwodu.
Autor: Nils Körber

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.