Projektowa płytka montażowa (ang. breadboard) może posłużyć, jako mała płyta grzewcza

236_got
Standardowa płytka prototypowa o wymiarach 60mm x 100mm

(ang. breadboard) można bardzo łatwo wykorzystać, jako płytę grzewczą 12V.
Wszystko, co konieczne to jest połączenia miedzianych ścieżek szeregowo.
Przy napięciu 12V przez płytkę przepłynie około 4A prądu dając rozproszenie mocy prawie 50W. Zasilanie może być dostarczane przez standardowy akumulator samochodowy lub ładowarkę 12V.
Temperatura po stronie żywicy epoksydowej płytki montażowej może osiągnąć temperaturę około 100°C!
Najprostszą metodą wykonania płytki jest najpierw przylutowanie wszystkich ścieżek do siebie na obu końcach ścieżek.
Teraz czas na małą wiertarkę hobbystyczną taką jak np. firmy Dremel wyposażoną w tarczę tnącą lub szlifierską i użyć należy ją do przecięcia naprzemiennie lutowanych końców, aby wszystkie ścieżki były połączone szeregowo.
Dwa połączenia z płytą są wykonane na końcu pasków, jak pokazano na rysunku. Ścieżka o długości 15cm w temperaturze 20°C ma rezystancję około 70mΩ.
Przy płycie grzewczej podłączonej do 12V prąd wynosił około 4A, całkowita rezystancja, jaka została zmierzona wskazuje wartość 3Ω, tj. w przybliżeniu 83mΩ na pasek.
Średnia temperatura pasków miedzi została zmierzona w temperaturze 65°C.
Upewnić się należy, że przewód łączący z płytą grzejną ma wystarczająco dużą grubość, aby poradzić sobie z przewidywanym prądem.
Każde okablowanie do akumulatora samochodowego powinno również zawierać zamontowany bezpiecznik, zwarcie może być niebezpieczne.
Oprócz korzyści z płyty grzewczej ścieżki mogą być również wykorzystywane do tworzenia precyzyjnej sieci dzielnika napięcia o niskiej impedancji.
Autor: Klaus Bertholdt

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.