Raspberry Pi 4 za 35$ zapewnia wydajność podobną do PC z 1GB pamięci RAM

Raspberry_Pi_4_1_gotRaspberry_Pi_4_2_gotRaspberry_Pi_4_3_got
Raspberry Pi 4 jest już w sprzedaży, zaczynając od ceny 35$.

Jest to kompleksowa aktualizacja, dotykająca prawie każdego elementu platformy.
Raspberry Pi 4 zapewnia podobny do PC poziom wydajności dla większości użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości interfejsu i możliwości piractwa klasycznej linii Raspberry Pi.
Po raz pierwszy Raspberry Pi oferuje wybór wielkości pamięci, w tym 1GB pamięci RAM za 35$, 2GB pamięci RAM za 45$ i 4GB pamięci RAM za 55$.
Ten najnowszy Raspberry Pi został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny z istniejącymi kartami HAT (Hardware Attached on Top) i innymi akcesoriami.
W Raspberry Pi 4 złącze USB micro-B zostało zastąpione złączem USB-C dla złącza zasilania.
Zapewnia to obsługę dodatkowego prądu 500mA, dając użytkownikom łącznie 1,2A dla podłączonych urządzeń USB, nawet przy dużym obciążeniu procesora.
Aby pomieścić dwa wyjścia na wyświetlaczach w obrębie istniejącego miejsca na płycie, złącze HDMI typu A (pełnowymiarowe) zostało zastąpione parą złączy HDMI typu D (micro).
Gigabitowy Ethernet MagJack przesunął się w prawy górny róg płytki, od dołu po prawej stronie, co znacznie upraszcza przebieg ścieżek PCB.
4-pinowe złącze Power-over-Ethernet (PoE) pozostaje w tej samej lokalizacji, więc Raspberry Pi 4 pozostaje kompatybilny z PoE HAT.
Kontroler Ethernet w głównym SoC jest podłączony do zewnętrznego Broadcom PHY przez dedykowane łącze RGMII, zapewniając pełną wydajność.
Dostęp USB jest zapewnione za pośrednictwem zewnętrznego kontrolera VLI, podłączonego za pomocą pojedynczej linii PCI Express Gen 2 i zapewniającego przepustowość 4 Gb/s, dzieloną między cztery porty.
Aby uprościć konstrukcję obudowy, wszystkie trzy złącza po prawej stronie płytki są umieszczone powyżej krawędzi o dodatkowy milimetr.
Pod wszystkimi innymi względami układ złącza i otworu montażowego pozostaje taki sam, zapewniając zgodność z istniejącymi złączami HAT i innymi akcesoriami.
Nowe oprogramowanie Raspbian
Raspberry Pi 4 zawiera całkowicie przeprojektowany system operacyjny oparty na nadchodzącym wydaniu Debian 10 Buster.
Zaowocowało to wieloma niewidocznymi ulepszeniami technicznymi, a także znacznie usprawnionym interfejsem użytkownika i zaktualizowanymi aplikacjami, w tym przeglądarką internetową Chromium 74.
Godnym uwagi krokiem naprzód jest usunięcie przestarzałego stosu sterowników grafiki w poprzednich modelach Raspberry Pi 4.
Zamiast tego w Raspberry Pi 4 zastosowano sterownik Mesas „V3D”, opracowany w ciągu ostatnich pięciu lat przez Erica Anholta z firmy Broadcom.
Daje to wiele korzyści, w tym przyspieszone przez platformę OpenGL (Open Graphics Library) przeglądanie stron internetowych i kompozycję pulpitu, a także możliwość uruchamiania aplikacji 3D w systemie operacyjnym Windows 10.
Eliminuje również mniej więcej połowę linii kodu zamkniętego źródła na platformie.
Zasilacz Raspberry Pi 4
Według twórców Raspberry Pi 4, dobre, tanie zasilacze USB-C (i kable USB-C) są zaskakująco trudne do znalezienia.
Konstruktorzy z firmy Ktec pracowali więc, aby opracować odpowiedni zasilacz 5V/3A; cena ta wynosi 8$ i jest dostępna w formatach wtyczek brytyjskich (typ G), europejskich (typ C), północnoamerykańskich (typ A) i australijskich (typ I).
Jeśli chcesz ponownie użyć oficjalnego zasilacza Raspberry Pi 3, sprzedawcy oferują adapter o wartości 1$, który konwertuje z USB micro-B na USB-C.
Grube druty i odpowiednia reakcja starego oficjalnego zasilacza na obciążenie sprawiają, że jest to zaskakująco konkurencyjne rozwiązanie, jeśli nie potrzebujesz pełnego 3A.

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.