Rozwój mikrokontrolerów – przegląd płyt rozwojowych i platform Atmela dla początkujących

W ostatnich latach rynek płyt sterujących wzrósł wykładniczo, co niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy. Chociaż znacznie utrudnia to uzyskanie pełnego przeglądu, daje nam to możliwość znacznie szerszego wyboru.
Co więcej, konkurencja sprawiła, że spadły również ceny.
Tutaj przygotowaliśmy małą ankietę, która oczywiście nie rości sobie praw do ich kompletności. Zawiera ona zarówno 8-bitowe płyty, jak i zestawy, które ułatwiają przejście do świata 32-bitowego.
Zlokalizowany w Dolinie Krzemowej producent Atmel jest dobrze znany wielu fanom sterowników ze swojej 8-bitowej rodziny AVR.
Jest to kluczowy element w 8-bitowym świecie, którego jednak popularność powoli spada.
W minionym czasie zestawy startowe STK500 i STK600 były niezwykle popularne, choć ostatnio Xplained Mini Boards (młodszy brat do bardzo wartościowych płyt Xplained-Pro Boards, które były ostatnio wspierane w środowisku Mbed IDE) stały się dostępne za mniej niż 16$ (12£, 15€). Można dostać te mikrokontrolery z AVR lub 32-bitowymi MCU ARM Cortex M0+.
Każde z tych rozwiązań zawiera także wbudowany debugger USB (EDBG – embedded debugger), jak również dwie płytki drukowane dla własnych aplikacji. Wśród opcji jest możliwość lutowania dwóch rzędów pinów listwy montażowej w formacie Arduino R3 na płycie, dzięki czemu można korzystać z różnych plytek Arduino.
Obecnie w tej rodzinie płytek jest pięć różnych typów: jedna płyta z ATmega168 lub alternatywnie ATmega168PB, jedna z ATmega328P/PB i na końcu jedna z mikrokontrolerem SAMD10. Mikrokontrolery z przyrostkiem „B” posiadają dodatkowe funkcje, takie jak funkcję dotyku pojemnościowego (QTouch) lub ulepszone elementy peryferyjne. Musisz znać ATmega328 (20 MHz, 32 KB flash, 1 KB EEPROM, 2 KB RAM) z Arduino Uno.
ATmega 168 jest zbudowany w taki sam sposób, ale jest wyposażony tylko w połowę pamięci.
Jeśli chcesz wejść w świat 8-bitowego AVR, wyborem tutaj jest ATmega 328PB AVR Xplained Mini Board, ponieważ ten mikrokontroler ma wszystko, czego potrzebujesz (ADC, interfejsy, timer itd.). W ten sposób robi świetną robotę promując całą rodzinę AVR.
Z drugiej strony, jeśli wolisz eksplorować świat Atmel SMART SAMD 32-bitowy ARM Cortex M0+, to wybierz Xplained Mini Board z małym ATSAMD10.
Od niedawna dostępny jest także SAMW25, 32-bitowy ARM Cortex M0+ SAM-D21 z obsługą WLAN. Jest on zainstalowany na płycie SAMW25 Xplained Pro.
Wszystkie wspomniane tutaj płyty Atmel można zaprogramować za pomocą Atmel Studio, darmowego i łatwego w użyciu środowiska programistycznego.
Mnóstwo przydatnych bibliotek i gotowych do włączenia modułów programowych można znaleźć w pełni zintegrowanym Atmel Software Framework (ASF). Korzystając z narzędzia online START firmy Atmel, możesz również samodzielnie wygenerować projekt przy użyciu kompatybilnych bibliotek.
Autor: Viacheslav Gromov
Komentarze z Facebooka