Sprawdź, czy ten przełącznik USB może znaleźć Twoje zastosowanie

Sprawdź, czy ten przełącznik USB może znaleźć Twoje zastosowanie
r_205_19_1
Każdy, kto eksperymentuje lub rozwija urządzenia peryferyjne z portem USB, wkrótce denerwuje się potrzebą odłączenia i podłączenia wtyczki w celu przywrócenia komunikacji z komputerem.
Ten proces jest konieczny na przykład przy każdym resecie urządzenia peryferyjnego lub instalowaniu nowej wersji oprogramowania układowego.
Oprócz tego, że jest męczące, ostatecznie prowadzi do nadmiernego zużycia styków w złączu USB.
Odpowiedzią jest zbudowanie tego elektronicznego izolatora, który odłącza urządzenie peryferyjne za naciśnięciem jednego przycisku.
Gwarantuje to zmniejszenie zużycia fizycznego i przywrócenie spokoju w miejscu pracy.
W obwodzie zastosowano poczwórny przełącznik analogowy typu 74HC4066.
Dwa przełączniki w obudowie służą do izolowania ścieżki danych.
Pozostałe dwa są używane w klasycznej konfiguracji bistabilnej flip-flop, która zwykle jest zbudowana z wykorzystaniem tranzystorów.
Tranzystor MOSFET zasilający przełącza prąd zasilający na urządzenie USB.
Kondensator C2 zapewnia, że przerzutnik flip-flop zawsze włącza się w określonym stanie po podłączeniu do gniazda USB („B” na schemacie).
Dlatego urządzenie peryferyjne podłączone do gniazda USB „A” będzie zawsze „niepodłączone”, dopóki nie zostanie naciśnięty przycisk S2.
Spowoduje to przełączenie stanu bistabilnego, włączenie obu bramek analogowych w liniach danych i włączenie tranzystora MOSFET.
Komputer rozpoznaje teraz urządzenie USB.
Naciśnięcie S1 powoduje odłączenie urządzenia.
Obwód nie sekwencjonuje połączeń, jak robi to fizyczne złącze USB; paski łączące zasilacz są nieco dłuższe niż dwa wewnętrzne paski przenoszące dane, aby zapewnić, że urządzenie peryferyjne odbiera zasilanie, zanim sygnały danych zostaną połączony.
Przełącznik elektroniczny nie ma takich samych problemów ze stykiem jak złącze fizyczne, dlatego te środki nie są wymagane w obwodzie.
Prosty obwód można dość łatwo zbudować na małym kwadracie perforowanej płytce.
Konstrukcja wykorzystuje przełącznik analogowy typu 74HC(T) 4066, mają one lepszą charakterystykę w porównaniu do standardowego urządzenia 4066.
Przełącznik USB jest odpowiedni zarówno dla portów USB o niskiej prędkości (1,5MBit/s), jak i pełnej prędkości (12MBit/s), ale właściwości przełączników analogowych i konstrukcji płytki montażowej perforowanej nie obsługują wysokiej prędkości (480 MBit/s) działania USB.
Tranzystor IRFD9024 MOSFET może bez problemu przepuszczać prąd do 500mA do urządzenia peryferyjnego.
Autor: Rainer Reusch

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.