Sprytne usprawnienie może ograniczyć uszkadzanie się kierunkowskazów w motocyklach

55_got

Członkowie społeczności motocyklowej z zadowoleniem przyjmą ten projekt.
Niektóre typy motocykli są okryte złą sławą z powodu bardzo krótkiej żywotności żarówek spełniających funkcje kierunkowskazów.
Wibracje przenoszone przez ramę pojazdu są przyczyną uszkadzania się żarówek (zwłaszcza, jeśli są one zamontowane na długich końcówkach – np. bagnetach lub innych wyprowadzeniach).
Po zakupie wymiana żarówek na oświetlenie LED-owe sprawia, że są one dużo bardziej niezawodne, ale stwarzają inny problem: pobierają mniej prądu niż żarówka i powodują, że przekaźnik kierunkowskazu zbyt szybko włącza i wyłącza się.
Pierwsza próba rozwiązania problemu z analogowym układem elektronicznego migacza nie powiodła się, pierwszy cykl ładowania kondensatora był prawie dwa razy dłuższy niż kolejne okresy, więc szybkość błysku nie była stała (może obwód integratora dałby lepsze wyniki).
Lepsze rozwiązanie zostało opracowane w zaprezentowanym tutaj układzie przy użyciu mikrokontrolera PIC i tranzystora FET.
Ten projekt ma również wbudowaną funkcję bonusową; motocykliści znani są z tego, że zapominają o wyłączeniu kierunkowskazów, więc obwód zawiera funkcję wyłączenia – time-out (wybieraną ustawieniem zworki), która automatycznie wyłącza kierunkowskaz po 120 cyklach migania.
Układ wykorzystuje bardzo niewiele elementów, a gotowy obwód można zazwyczaj zamontować w istniejącej obudowie przekaźnika kierunkowskazu o wymiarach około 20mm x 30mm.
Sygnał wyjściowy z mikrokontrolera PIC steruje sterownikiem (T1), który następnie przełącza tranzystor mocy HEXFET (T2).
Tranzystor IRF4905 ma ekstremalnie niską oporność na poziomie zaledwie 20mΩ i jest w stanie przełączyć się na maksimum obciążenia z przepływającym prądem o wartości 74A.
Zasilanie (pochodzące z przekaźnika kierunkowskazu) jest ograniczone do 4,7V przez diodę D1 i wygładzone przez kondensator C1 w celu zmniejszenia skutków zakłóceń pochodzących z układu zasilania motocykla.Oprogramowanie układowe do tego projektu, odpowiednie dla sterowników PIC12F629, 12F683 i 12F675, można pobrać tutaj:
Gotowy obwód jest niezawodny, odporny na wibracje, zmiany prądu obciążenia, a co najlepsze można go zbudować w kosztach poniżej 50 PLN. Na koniec powinno się sprawdzić, czy przepisy ruchu drogowego pozwalają na zastosowanie takich usprawnień w wyposażeniu motocykla, zanim wyjedzie on na drogę.

Autor: Herbert Musser

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.