Wskazówki naprawy i rozwiązywania problemów sprzętowych Raspberry Pi

Rozwiązywanie problemów dotyczących sprzętu
Listę typowych problemów sprzętowych Raspberry Pi i co należy zrobić, gdy się one pojawią przedstawiamy w poniższym materiale.
Wracamy do czegoś co wczoraj prawidłowo działało, a dzisiaj z jakiegoś powodu po prostu nie chce działać!
Sprawdziliśmy wszystko i włączyliśmy ponownie, ale nic to nie daje.
Co więc robimy, gdy coś takiego się dzieje? Zwykle istnieje kilka różnych rozwiązań jednego problemu – ale czasami jest tylko jeden sposób i znalezienie jednego klucza do zwycięstwa może nie być takie proste
Być może wróciłeś do swojego Pi po kilku miesiącach zamknięcia go w szufladzie. Podłączasz go, uruchamiasz i … stało się X, Y lub Z!
Co możemy wypróbować, gdy wydaje się, że wszystko całkowicie się przewróciło i nic nie zadziała?
Mamy nadzieję, że twój problem zostanie wymieniony tutaj, jako ten jedyny.  Są to typowe problemy, z którymi może się spotkać każdy użytkownik Raspberry Pi w trakcie korzystania z tego urządzenia.
Przejrzyj i jeśli napotykasz jeden z tych problemów, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Niektóre z tych rzeczy będą tak oczywiste, że będziesz chciał stuknąć się w głowę, żeby o tym nie pomyśleć – ale to wszystko jest częścią radości z komputerów, nieprawda?
Najprostsza z rzeczy może cię zmusić do działań przez długi czas, ale musisz być przygotowany na chwilę eureki, kiedy wszystko w końcu działa.
Problem 1: Zielona dioda LED miga i nic nie pojawia się na ekranie Rozwiązanie: To często więcej, niż myślisz. Prawdopodobnie jest to albo pusta karta SD, albo brak poprawnych danych na karcie SD, powodujący awarię rozruchu.
Najpierw sprawdź, czy karta SD jest prawidłowo włożona. Dzięki najnowszemu oprogramowaniu Pi, jeśli masz: 3 błyski – brakuje pliku start.elf, 4 mignięcia – plik start.elf nie został uruchomiony
7 mignięć – nie znaleziono pliku kernel.img
Problem 2: Nie widzę mojego pendrive’a
Rozwiązanie: Jest to kolejny, często spotykany problem i jest generalnie powodowany brakiem zasilania przenośnego dysku twardego USB w niezasilanym gnieździe USB.
Najprostszym sposobem na naprawienie tego jest zasilenie jednej lub drugiej strony.
Jeśli korzystasz z przenośnego, zasilanego przez USB dysku twardego, powinieneś używać zasilanego gniazda USB.
Jeśli masz zdecydowanie zasilanie, dysk twardy może być w nieczytelnym formacie. Spróbuj użyć FAT32.
Problem 3: Pi wyłącza lub uruchamia losowe interwały
Rozwiązanie: Jeśli twoje Pi jest szczególnie niestabilne, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest zasilacz, którego używasz. Najpierw wymień kabel. Jeśli nadal masz problemy, wymień zasilacz. Jeśli twoje Pi jest podkręcone (przetaktowane), warto również użyć narzędzia raspi-config, aby przywrócić domyślne ustawienia. Może się po prostu przegrzać!
Jeśli ustawienie domyślnych szybkości zegara pomaga, zwiększaj stopniowo, aż znajdziesz coś stabilnego.
Problem 4: Obraz HDMI z płyty Pi ma zakłócenia
Rozwiązanie: Jeśli obraz z twojego Pi jest zakłócony (ekran drga, poruszają się kropki lub zielone linie), to prawdopodobnie jest to zabrudzone połączenie. Upewnij się, że HDMI lub kabel kompozytowy jest prawidłowo podłączony i wolny od kurzu i innych zanieczyszczeń. Jeśli nadal masz problem, spróbuj użyć innego kabla HDMI.
Możesz również spróbować dodać następujące elementy do pliku config.txt karty SD: config_hdmi_boost = 4
Problem 5: Spowodowałem mechaniczne uszkodzenie jakiegoś fragmentu!
Rozwiązanie:
Jeśli część, która się odłamała, jest srebrnym cylindrycznym kawałkiem w pobliżu wejścia zasilania Pi, jest to łatwe do naprawienia – zostało to uszkodzone przez wielu innych użytkowników ze względu na dużą powierzchnię / mały obszar montażu. Ta część Pi redukuje szum i eliminuje skoki zasilania.
Możesz go ponownie podłączyć (w zależności od umiejętności lutowania), ale możesz bez problemu używać Pi bez niego – z większością zasilaczy.
Problem 6: Ethernet przestaje działać z niektórymi urządzeniami USB
Rozwiązanie: Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w tej sytuacji, jest sprawdzenie, czy twój zasilacz działa! Wiadomo, że niektóre zasilacze dostarczają niewystarczające ilości mocy.
Najpierw spróbuj zmienić kabel (może to być kabel niskiej jakości). Spróbuj też podłączyć niedziałające urządzenie poprzez zasilany koncentrator USB – zamiast podłączać go bezpośrednio do Raspberry Pi.
Problem 7: Pi nie zawsze uruchamia się
Rozwiązanie: Prawdopodobnie jest to złe podłączenie karty SD lub problem z zasilaniem. Sprawdź kartę SD: może się zdarzyć, że nie jest prawidłowo włożona. Wyjmij ją, włóż prawidłowo z powrotem i upewnij się, że wszystko działa jak należy.
Jeśli karta była włożona poprawnie, spróbuj wyczyścić kontakty i ponownie uruchomić, aby sprawdzić, czy działa. Jeśli to się nie powiedzie, spróbuj użyć innego zasilacza, aby sprawdzić, czy działa.
Problem 8: Czerwona dioda LED zasilania świeci się, nic się nie pojawia na wyświetlaczu
Rozwiązanie: Najpierw sprawdź, czy kabel zasilający jest prawidłowo osadzony. Sprawdź, czy na karcie SD znajduje się prawidłowy obraz. Czy możesz bez przeszkód odczytać kartę SD na komputerze, na którym utworzony był obraz?
Jeśli możesz, spróbuj uruchomić system Raspberry Pi przy podłączonym zasilaczu. Obserwuj, czy miga kontrolka „OK”. Jeśli tak, podłączaj kable z powrotem jeden po drugim. 

pełny materiał w pliku pdf

fot_1
 

 

 

 

 

 

 

fot_2
 

 

 

 

 

fot_3
 

 

 

 

 

fot_4
 

 

 

 

fot_5

 

 

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.