Wzmacniacz mikrofonowy o niskim poziomie szumów

21_got

Sygnał z mikrofonu jest za słaby dla standardowego wejścia liniowego.

Ten niskoszumowy wzmacniacz mikrofonowy zasilany prądem stałym stanowi rozwiązanie dla każdego, kto chce podłączyć mikrofon do swojego systemu Hi-Fi. Jak widać na schemacie pokazanym na rysunku 1, dobry obwód nie musi być skomplikowany. Wzmacniacz różnicowy zbudowany jest na bazie tranzystora T1 (MAT-03E), który jest niskoszumowym podwójnym tranzystorem. Połączenie tranzystora T2 i diody LED D1 tworzy źródło prądu stałego dla stopnia wejściowego. Niskoszumowy wzmacniacz operacyjny (OP-270E) wzmacnia sygnał różnicowy, który pojawia się na kolektorach podwójnego tranzystora. Rezultatem jest sygnał analogowy o poziomie liniowym. Szerokość pasma wzmacniacza wynosi od 1Hz do 20kHz.

W zakresie częstotliwości audio (20Hz do 20kHz) zniekształcenia są mniejsze niż 0,005 procent. Ponieważ używana jest tylko połowa wzmacniacza operacyjnego OP-270E, druga część wzmacniacza operacyjnego może być wykorzystana dla aplikacji stereofonicznej.

Wzmacniacz może być zasilany ze stabilizowanego, symetrycznego źródła zasilania, napięciem od ± 12V do ± 15V. Takie napięcia zasilania są obecne w wielu wzmacniaczach.

Autor: H. Steeman

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.