Akustyczny sygnalizator poziomu cieczy

Akustyczny sygnalizator poziomu cieczy

Sygnał o częstotliwości 600Hz i poziomie 2.4 Vpp, generowany przez oscylator w układzie scalonym LM1830jest doprowadzany przez kondensator C2 do sondy. Sonda jest zanurzona w cieczy, której poziom ma być monitorowany. Ze względu na kondensator C2 nie ma żadnego napięcia na sondzie, dzięki czemu nie występują jakiekolwiek problemy z elektrolizą.
Tak długo jak sonda nie ma kontaktu z (przewodzącą) cieczą, poziom sygnału na wejściu detektora jest równy poziomowi sygnału oscylatora.
Gdy ciecz dotknie sondę, wejście detektora zostaje podłączone do masy (lub prawie do tego poziomu). To powoduje, że poziom na wyprowadzeniu 10 układu scalonego obniża się. Gdy stanie się niższy o więcej niż 0.6V od sygnału oscylatora, detektor włącza wyjście wbudowanego w układzie scalonym tranzystora w takt częstotliwości oscylatora, dzięki temu, że ten sygnał nie jest tłumiony przez detektor.
W konsekwencji, sygnał na wyprowadzeniu 12 układu scalonego jest używany do sterowania prostym stopniem wyjściowym zbudowanym na tranzystorze T1, który z kolei steruje niewielkim głośnikiem LS1.
Zasilanie dla prezentowanego układu najlepiej doprowadzić z 9-woltowej baterii typu np. 6F22. W stanie spoczynku pobór prądu wynosi 3mA. Gdy włączy się alarm, pobór prądu wzrasta do około 80mA.

Schemat opisanego układu zaprezentowano w poniższym pliku:

plik.pdf

Źródło: Elektor

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.