Arduino DUE – oficjalna wersja Arduino z mikrokontrolerem ARM

r_99_26_2r_99_26_3
Arduino oczywiście pomaga w realizacji wielu zadań przy minimalnej wiedzy i wymaganiach sprzętowych.

To wszystko – IDE (Integrated Development Environment), kompilator, programator i płytka.
Mnóstwo bibliotek i płytek drukowanych sprawia, że ta rzecz zajmuje mocną pozycję wśród innych platform.
W każdym razie istnieje wiele twierdzeń, że Arduino oparte na AVR wielokrotnie zwiększa swoje możliwości, mówiąc o wydajności, pamięci i funkcjach.
Kiedy pojawiło się Arduino DUE, sytuacja się zmieniła – przynajmniej w niektórych obszarach.
Wciąż to samo bezużyteczne IDE i większość bibliotek, ale pokona to znacznie wyższą wydajnością i pamięcią RAM.
Długo oczekiwany Arduino Due właśnie trafił na rynek, zastępując 8-bitowy mózg 16 MHz popularnej platformy prototypowej mikrokontrolera Uno z 32-bitowym procesorem 84 MHz, jednocześnie rozszerzając wejścia i możliwości dookoła (Rysunek 1).
Arduino Due i jego Atmel SAM3X8E oznaczają, że Twoja drukarka 3D własnym sumptem zmontowana może uzyskać lepszą rozdzielczość wraz z innymi udoskonaleniami.
Dla hobbystów robotyki i elektroniki jest to moment wielkich emocji.
Ale co dla reszty z nas, co ten nowy kontroler oferuje w porównaniu ze starszymi modelami?
„Posiadanie 32-bitowego procesora ARM pracującego z częstotliwością 84 MHz pozwala na znacznie szybsze działanie”, wyjaśnia współzałożyciel Arduino, Massimo Banzi.
„Jeśli myślisz o quadkopterach, które buduje Chris Anderson i jego społeczność (rys. 2), muszą oni jak najszybciej odczytać wiele czujników, a następnie przetworzyć wszystkie te dane, aby obliczyć, jak utrzymać prawidłowy lot quadkoptera.
Posiadanie szybszego procesora i znacznie większej liczby funkcji, takich jak DMA (Direct Memory Access), może zwiększyć stabilność, czas reakcji i precyzję samolotu przy jednoczesnym zużyciu mniejszej liczby układów.
Sercem Arduino Due jest Atmel SAM3X8E, procesor oparty na ARM Cortex-M3.
Płytka wykorzystuje możliwości tego letniego wydania Arduino Leonardo, oferując dwa porty micro USB – jeden do programowania i komunikacji oraz drugi, który pozwala wersji Due działać jako klient lub host, pozwalając mu działać jako mysz USB lub klawiatura.
Ten dodatek dodaje emocji Banzi.
„Host USB jest czymś, o co ludzie często prosili przez lata i jest jednym z miejsc, w których zobaczymy najbardziej szalone aplikacje opracowywane przez społeczność”.
Dzięki nowemu układowi Atmel, Arduino Due robi ogromny krok naprzód pod względem wydajności ADC, pozwalając projektantom przekroczyć granice swoich dzieł.
„W przeszłości wiele osób budowało ciekawe projekty naukowe open source za pomocą Arduino, dzięki czemu mają 12-bitowe wejścia analogowe, 12-bitowe wyjścia analogowe”, wyjaśnia Massimo.
Teoretyczna częstotliwość próbkowania została pomnożona do ogromnej wartości 1000 ksps (kilosamples – kilo próbek, na sekundę).
Dla porównania, płyty Arduino Uno, Leonardo i Mega 2560 mają teoretyczną prędkość ADC 15 ksps.
Wersja Due jest również pierwszym Arduino z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym – w rzeczywistości z dwoma.
Wydawana jest również biblioteka audio dla Due, łącząca się z możliwością odtwarzania plików wav przez Due.
Tymczasem pogłoski o kodzie odtwarzacza OGG napisanym przez Google, którego można również użyć.
Zespół Arduino współpracował również z zespołem Google Developer Kit Google na platformie ADK 2012 (Android Accessory Development Kit – 2012), który używał wersji układu Due na swojej płycie.
Ale pomimo ogólnej popularności Androida, Banzi widzi miejsce na duży wzrost w społeczności ADK.
„Niestety widzieliśmy bardzo niewiele wniosków złożonych przez społeczność” – mówi.
„Myślę, że Google powinien promować go bardziej i współpracować ze społecznością, aby tworzyć odpowiednie samouczki, odpowiednią dokumentację, która sprawiłaby, że elektronicy przyjęliby to.
Jeśli się nad tym zastanowić, Apple ma podobną technologię, która jest zastrzeżonym, zamkniętym źródłem, objęta NDA i wymaga specjalnego układu, a mimo to widać wiele akcesoriów sprzętowych opracowanych dla iPhone’a / iPada.
Android ma dobrą technologię wydaną, jako oprogramowanie open source, a mimo to ma mniejszą przyczepność.”
Tymczasem Due nadal obsługuje protokół ADK 2.0, dzięki czemu jest kompatybilny z bibliotekami Google i pewnym kodem napisanym dla ADK.
Due będzie nadal współpracować ze wszystkimi wykonaniami Arduino – dodatkowymi płytkami i obwodami, takimi jak czujniki ruchu i matryce LED – zgodne z oficjalnym układem Arduino Revision 3.
Jednak Due działa przy 3,3V, podczas gdy płytki oparte na AVR działają przy 5V, co oznacza, że niektóre wykonania innych firm, które nie są zgodne ze specyfikacją R3 do litery, mogą nie być kompatybilne, w zależności od ich napięć.
Oznacza to również, że osoby, które chcą wykorzystać Due w istniejących aplikacjach, powinny dostosować napięcie lub ryzykować uszkodzeniem płyty.
Zespół Arduino zapewnił również, że zmiany w IDE umożliwią kompatybilność między platformami.
Szkice programów (sketch), które pisze się dla Uno lub innych płyt opartych na AVR, mogą działać przy płytach Due.
Oczywiście będą istnieć ukryte różnice w sposobie kompilowania programów przez oprogramowanie, ale projekt ma na celu sprawić, aby użytkownik czuł się płynnie.
Pomimo wzrostu mocy i funkcji, początkujący i mniej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie na razie będą chcieli trzymać się klasycznego Uno.
„Z podstawowymi wykonaniami Arduino, takimi jak UNO czy Leonardo, nadal najlepiej się uczyć.” – mówi Banzi. „Są bardzo proste, bardzo stabilne i zawierają mnóstwo przykładów i bibliotek”.
Jeśli chodzi o opóźnienie w wydaniu Due, Banzi przypisuje to rosnącym bólom.
„W ciągu ostatnich dwóch lat musieliśmy przenieść się z luźnej grupy osób pracujących nad projektem do odpowiedniej firmy z osobami zatrudnionymi na stanowiskach kierowniczych, aby zajmować się wszystkimi różnymi funkcjami biznesowymi”, wyjaśnia.
„Teraz na całym świecie są drzwi z napisem Arduino (lub Officine Arduino), a zespoły wykonują dobrą robotę.
„Dorastanie czasami spowalnia rzeczy.”
Dzisiaj podstawowe wersje płyt Arduino Due można nabyć w granicach 100zł.
Specyfikacja techniczna
Mikrokontroler: AT91SAM3X8E
Napięcie robocze: 3,3V.
Napięcie wejściowe (zalecane): 7-12V.
Napięcie wejściowe (min / maks): 6-20V.
Cyfrowe piny we/wy: 54 (z czego 6 zapewnia PWM)
Analogowe piny wejściowe: 12
Wyjścia analogowe: 2 (DAC)
Całkowity prąd wyjściowy prądu stałego na wszystkich liniach we/wy: 130mA
Prąd DC dla 3,3V Pin: 800mA
Prąd DC dla pinu 5V: teoretyczny 1A, zalecany 800mA
Pamięć flash: 512KB
SRAM: 96 KB (64 + 32KB)
Szybkość zegara: 84MHz
Dostęp do debugowania: złącze JTAG/SWD
Autor: Ron Young

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.