Co odróżnia Arduino od jednopłytowych minikomputerów takich jak Raspberry Pi?

Co odróżnia Arduino od jednopłytowych minikomputerów takich jak Raspberry Pi?

Na płytce Arduino zamontowany jest mikrokontroler firmy Atmel i brak jakiegokolwiek układu scalonego SoC (System on Chip), zawierającego kompletny system elektroniczny (np. układy przetworników cyfrowo- analogowych i analogowo-cyfrowych, itd.), jak to jest, mówiąc w uproszczeniu, w Raspberry Pi. Kontroler integracji zasobów, takich jak pamięć i interfejsy, który znajduje się w chipie, na płycie komputera jest rozdzielony na poszczególne bloki komputera CPU. To oszczędza obwody i koszty. Dlatego mikrokontroler nie jest tak wydajny, pamięć istotnie mniejsza i nie ma ani procesora graficznego, ani systemu operacyjnego, zarządzającego całym sprzętem. Dlatego też nie można używać Arduino jako minikomputera PC.

W zamian za to programowanie jest prostsze i bardziej przejrzyste. Jeżeli problemem do rozwiązania jest tylko odczytanie i zinterpretowanie kilku danych z czujników i / lub spowodowanie migania diod LED sygnalizujących np. wystąpienie jakiejś sytuacji, to Arduino jest często lepszym rozwiązaniem, choćby ze względu na lepszą i bogatszą ofertą specjalistycznych bibliotek dla takich rzeczy.

Co więcej, jest to platforma do eksperymentowania i wykonywania prototypów. Gdy projekt jest w pełni gotowy i dopracowany, można często niewielkim wysiłkiem przylutować układ scalony kontrolera na płytce. Kontrolery ATmega kosztują tylko kilkanaście złotych, a nie wymagają programowania, przy użyciu kilku elementów uzyskuje się kompletny system.

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.