Gdzie można znaleźć oprogramowanie AVRDude na potrzeby mikrokontrolerów AVR?

Gdzie można znaleźć oprogramowanie AVRDude na potrzeby mikrokontrolerów AVR?
Jeśli używasz systemu w pakiecie, takiego jak Arduino, przekonasz się, że ukryje on większość szczegółów niskiego poziomu rzeczywistego programowania Twojego układu AVR.
Jeśli jednak chcesz zbliżyć się do „nagiego” mikrokontrolera AVR (tj. takiego, który nie jest osadzony w pakiecie systemu, takiego jak Arduino), bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się trochę o darmowym oprogramowaniu o nazwie AVRDude.
Ponieważ jest to tak ważne dla korzystania z AVR, będziemy to tematu AVRDude jeszcze niejednokrotnie wracać.
AVRDude rozpoczął życie pod nazwą AVRProg i początkowo działał tylko na systemach Linux.
Jednak po zmianie nazwy został również przeniesiony do systemu Windows i Mac OS X.
Jeśli rozejrzysz się po Internecie, znajdziesz wiele innych wymienionych programów, które robią to samo, co AVRDude (PonyProg, UISP, AVRFuse itp.), ale wkrótce zauważysz, że żaden z nich nie jest regularnie aktualizowany, aby uwzględnić nowe urządzenia (na przykład ostatnia aktualizacja UISP miała miejsce w 2005 r.) lub mają inne ograniczenia, na przykład działają tylko w systemie Windows lub tylko w systemie Mac OS X.
Z tych powodów skoncentrujemy się na AVRDude, który wciąż jest regularnie aktualizowany i obsługiwany i jest dostępny dla wszystkich trzech głównych systemach operacyjnych.
Nie jest to najłatwiejsza w użyciu na świecie funkcja, ale wkrótce przyzwyczaisz się do korzystania z podzestawu funkcji, których potrzebujesz.
Po zainstalowaniu oprogramowania Arduino zainstalujesz również AVRDude.
To dlatego, że jest częścią pakietu oprogramowania Arduino.
W rzeczywistości AVRDude stanowi podstawę wszystkich obecnie dostępnych środowisk programistycznych dla AVR, w tym Arduino, WinAVR, Eclipse, AVR Studio,. . . wszystkie środowiska używają AVRDude jako środka do faktycznego przesyłania programów użytkownika do układu AVR.
W tej sekcji przyjrzymy się AVRDude i pobawimy się niektórymi przydatnymi funkcjami niskiego poziomu, które zapewnia.
Na szczęście, choć może być bardzo skomplikowany w przypadku zastosowań dla bardziej wtajemniczonych, większość głównych zastosowań AVRDude nie jest zbyt trudna do zrozumienia.
Kiedy instaluje się Arduino IDE, instaluje się również AVRDude.

Oto, gdzie go znajdziesz:
• W systemie Linux: będzie to katalog /usr/share/Arduino/hardware/AVRDude – co w rzeczywistości jest zwykle linkiem do /usr/ bin/AVRDude (chociaż konfiguracja może się różnić).
• W systemie Windows będzie pod lokalizacją, w której zainstalowałeś Arduino: jeśli nie pamiętasz, gdzie został zainstalowany, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy łącze pulpitu Arduino (lub łącze menu Start), którego zwykle używasz do uruchomienia Arduino IDE i sprawdź jego właściwości.
Jeden z nich powinien pokazać, gdzie jest zainstalowany.
W folderze instalacyjnym znajdziesz kolejne podfoldery, a następnie AVRDude:
hardware\tools\avr\bin\AVRDude.exe

AVRDude to narzędzie wiersza polecenia.
Najlepiej oczywiście wpisać polecenia w oknie terminala.
W przeszłości były napisane interfejsy GUI dla AVRDude, ale jak wspomniano wcześniej, nie można polegać na ich aktualności, więc myślę, że dla naszych ograniczonych celów prawdopodobnie najlepiej trzymać się najnowszej wersji wiersza poleceń program.
Autor: Cliff Wootton

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.