Jaki typ płytki Arduino należy kupić aby zacząć i co jeszcze jest potrzebne?

Jaki typ płytki Arduino należy kupić aby zacząć i co jeszcze jest potrzebne?

Oczywistym faworytem dla początkujących jest Arduino Uno w wersji z gniazdem (podstawką) dla układu kontrolera ATmega. Sam układ z zainstalowanym programem ładującym – Arduino-Bootloader to koszt rzędu kilkunastu złotych. Gdy początkujący miłośnik Arduino znudzi się projektem, to nie ma potrzeby wyrzucania całej płytki na złom. Można przecież wymontować układ kontrolera, zainstalować nowy kompletny program i obsadzić go w nowym układzie. Płytka Arduino z nowym chipem jest wtedy ponownie dostępna dla kolejnego projektu.

Do programowania potrzebny jest komputer osobisty Mac albo PC z systemem Windows lub Linux oraz interfejs USB. Niezbędne oprogramowanie do bezpłatnego pobrania jest dostępne na stronie internetowej Arduino. Sterownik zgłaszający się  zainstalowanie Arduino w systemie jako wirtualny port COM, jest dołączony do pakietu do pobierania. W systemie Windows dla prawidłowej instalacji najczęściej nie są potrzebne żadne dodatkowe korekty.

Zintegrowane środowisko programowania (IDE) jest proste i niekłopotliwe, dzięki czemu można dość szybko osiągnąć zamierzony cel. Po uruchomieniu zostaje zaprezentowana podstawa programowa z oboma standardowymi procedurami „setup ()” („ustawienia”) i „loop ()” („pętla”), które to procedury robią dokładnie to, na co wskazuje ich nazwa: ustawianie początku, a następnie przeprowadzanie pętli. Symulacja programu lub inne funkcje uruchamiania („debugging”), takie punkty zatrzymania lub monitorowania zmiennych nie  przewiduje środowisko IDE. Większość programistów Arduino zamiast tego używa wyjścia poprzez interfejs szeregowy jak Serial.print  („Przybyłem do linii programowej 27 bez błędu”). Wyjścia te mogą być monitorowane podczas testu przez należący do IDE monitor szeregowy.

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.