Kiedy nadejdzie Internet of Things (Internet Rzeczy)?

Kiedy nadejdzie Internet of Things (Internet Rzeczy)?
Cała ta rozmowa o Internecie Rzeczy będącym Internetem jutra przeczy faktowi, że pod wieloma względami Internet Rzeczy jest tutaj obecny.
Chociaż z pewnością nie jest w najbardziej rozwiniętej formie, mamy wyłaniający się Internet Rzeczy w postaci czujników, urządzeń, infrastruktury opartej na chmurze oraz narzędzi do eksploracji i analizy danych.
Wiele elementów i części jest już na miejscu, czekając na utworzenie ostatecznej sieci.
Pomyśl o tym.
Obecnie istnieje ponad miliard urządzeń, które zawierają wbudowane czujniki, zdolne do przechwytywania wszelkiego rodzaju danych.
Potrzebujemy tylko, aby te urządzenia łączyły się z Internetem lub między sobą w bardziej inteligentnych celach.
Wróć do tego przykładu inteligentnego samochodu.
Chociaż prawdą jest, że dzisiejsze samochody nie mają możliwości autonomicznego łączenia się ze sobą lub z Internetem, zawierają wiele czujników, które przechwytują wiele informacji.
Dziś te informacje muszą być pobierane ręcznie, kiedy pracownicy warsztatu samochodowego podłączają swoje komputery do małej czarnej skrzynki samochodu, ale jutro całe połączenie i komunikacja będą się odbywać automatycznie, za kulisami.
Ponownie, wiele elementów jest na swoim miejscu, tylko czekając na połączenie w inteligentny sposób.
Na co dokładnie czekamy?
Niektóre z nich mają charakter techniczny, ponieważ różne firmy produkujące czujniki i kontrolery oraz inne urządzenia opracowują niezbędne technologie i protokoły, które umożliwią wszystkim tym urządzeniom łączenie się i komunikowanie ze sobą.
Jak można sobie wyobrazić, łączenie wszystkiego razem w Internecie Rzeczy jest technicznie skomplikowane, a skłonienie konkurujących firm do rozmowy jest kilka razy bardziej skomplikowane niż uzyskanie do tego urządzeń IoT.
Nawet, gdy technologie się dostosują, koszt będzie czynnikiem, przynajmniej przez jakiś czas; wszystkie te postępy technologiczne są kosztowne, a osiągnięcie korzyści skali wymaga czasu.
Ponadto należy określić propozycję wartości dla podłączonych urządzeń.
W końcu o ile więcej zapłacisz za inteligentną lodówkę niż za zwykłą, tradycyjną starą?
Jest więc prawdopodobne, że pierwsze wdrożenie technologii IoT na dużą skalę nastąpi nie w segmencie konsumenckim, ale na rynkach biznesowych i rządowych.
Firmy, które mogą osiągnąć rzeczywistą oszczędność kosztów, są najbardziej skłonne do korzystania z technologii wspomagających.
Władze miejskie i stanowe przekonają się, że krótkoterminowe inwestycje w technologie IoT przyniosą znaczące długoterminowe korzyści w dziedzinie utrzymania infrastruktury, kontroli ruchu, zużycia energii i tym podobnych.
To wszystko dobre, i dobrze, ale spójrzmy prawdzie w oczy, najbardziej ekscytujące konsekwencje IoT pojawią się w przestrzeni konsumenckiej.
(Są to również najbardziej potencjalnie opłacalne aplikacje dla firm produkujących urządzenia i technologie IoT).
Pomyśl o wszystkim, co można podłączyć w typowym domu – sprzęcie AGD, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych, systemach ogrzewania/chłodzenia, oświetleniu, instalacjach wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, ubraniach, samochodach … lista rzeczy do kupienia jest oszałamiająca.
To powiedziawszy, niewielu konsumentów wyda duże pieniądze, aby wymienić wszystko w swoim domu na nowe inteligentne wersje z dnia na dzień.
Wdrożenie będzie powolne i kosztowne, najprawdopodobniej będzie się odbywać, gdy ludzie będą zastępować stare elementy, które się zużywają, na nowe, inteligentniejsze.
Niewiele osób porzuci swoje stare urządzenia i systemy tylko po to, by wdrożyć inteligentną technologię; będzie to proces iteracyjny.
Spodziewaj się zatem, że technologia IoT będzie musiała przebyć długą i wyboistą drogę, zanim osiągnie pełnię swych możliwości.
Nie będzie w pełni na swoim miejscu w przyszłym roku ani w następnym.
Mówimy o dekadzie lub kilkudziesięciu, zanim większość elementów i systemów będzie zgodna z IoT i połączona z nim.

Jednak w miarę podłączania coraz większej liczby urządzeń korzyści zaczną rosnąć. I to dobrze.
##

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.