Mikrokontroler PIC steruje diodami LED, aby wywołać efekt rozbłysku (ang. sparkle)

Mikrokontroler PIC steruje diodami LED, aby r_209_12_1wywołać efekt rozbłysku (ang. sparkle)
Ten obwód został opracowany w celu zapewnienia nowatorskich kolorowych efektów świetlnych dla figurek ze szkła kryształowego.
Obwód pokazany na rysunku 1 składa się z 8-pinowego (obudowa SMD) mikrokontrolera PIC wraz z dwiema niebieskimi, jedną czerwoną i jedną zieloną diodą LED.
Dzięki zastosowaniu dwóch niebieskich diod LED i rezystorów szeregowych o różnych wartościach możliwe jest uzyskanie wszystkich podstawowych kolorów o jednakowej jasności.
Mikroprocesor powoli przyciemnia każdą diodę LED indywidualnie w pseudolosowym szablonie, aby uzyskać interesujące efekty świetlne.
r_209_12_2
Zasilanie pochodzi ze standardowego zasilacza zasilającego od 9V do 15V, podczas dioda, gdy D1 chroni obwód przed przypadkową odwrotną polaryzacją.
Układ IC1 zapewnia regulowane napięcie 5V dla obwodu.
Obwód został zmontowany jak na rysunku 2, dlatego konieczne było zachowanie jak najmniejszej płytki PCB i użycie elementów SMD tam, gdzie było to możliwe.
Mikrokontroler jest taktowany wewnętrznie i nie wymaga zewnętrznego oscylatora kwarcowego.
Montaż elementów na płytce drukowanej powinien być prosty i rozpocząć się od zamontowania wszystkich elementów SMD po stronie ścieżek, a następnie dopasowania regulatora napięcia po drugiej stronie, śruba mocująca przez radiator regulatora będzie miała potencjał masy i może być również używana, jako wygodny punkt mocowania całej płytki drukowanej.

Oprogramowanie można pobrać tutaj: kod programu
Autor: C. Wendt

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.