Może ten alarm ochroni zbiornik z olejem opałowym przed włamaniem

r_911_02_1r_911_02_2
Projekt ten był sterowany potrzebą zapewnienia jakiejś formy alarmu w celu walki z próbą włamania lub niewłaściwej ingerencji w zbiornik z olejem opałowym znajdującym się z tyłu mojego zaplecza ogrodowego.

Wraz ze stale rosnącymi kosztami oleju opałowego złodzieje zaczęli cicho usuwać zawartość domowych zbiorników magazynowych oleju opałowego.
Ci złodzieje uzyskują dostęp do zbiornika i rozmontowują rury wylotowe w celu spuszczenia oleju ze zbiorników lub, w niektórych przypadkach, pompują olej do cysterny udającej pełnoprawnego dostawcę oleju opałowego.
Zdarzały się również przypadki, w których złodzieje brutalnie wybili/wywiercili otwór w plastikowym zbiorniku, aby spuścić olej opałowy.
Ogólnym problemem związanym z bezpieczeństwem w domowych zbiornikach olejowych jest to, że zakładanie kłódek na korek wlewu nie jest praktyczne w zbiornikach z tworzywa sztucznego, a nawet gdyby tak było, nie zapobiegnie to demontażowi rury wylotowej ani przebijaniu/wierceniu przez ścianę zbiornika, aby umożliwić nielegalny wyciek.
Zarys projektu
Potrzebny jest rodzaj alarmu, który zareaguje, gdy włamywacz znajdzie się w pobliżu zbiornika i zostanie uruchomiony po kilku sekundach.
Ten podstawowy wymóg spełnia wyczuwalne „światło punktowe”, które wiele osób stosuje do oświetlania drzwi wejściowych lub prowadzenia pojazdu, gdy ktoś zbliża się.
Urządzenia te można uzyskać w dowolnym dużym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów i są wyposażone w regulowane funkcje „światła otoczenia” i „czasu pracy lampy”.
Istnieje również powszechny typ, który jest wyposażony w przełączane zasilanie sieciowe, który ma zasilać pomocnicze światło punktowe, gdy lampa główna zostanie wyzwolona.
To przełączane zasilanie może być użyte do zasilania przekaźnika sieciowego ze stykami beznapięciowymi, które w moim przypadku są następnie stosowane w konwencjonalnym systemie alarmowym typu „pętla”, stosowanym w oknach i drzwiach w moim garażu.
Jeśli do zbiornika oleju można podejść z wielu kierunków, wystarczy zainstalować kilka „reflektorów” i podłączyć wyjścia pomocnicze w formacie OR.
Regulacja „światła otoczenia” jest ustawiona w taki sposób, że lampa będzie włączana o każdej porze dnia i nocy, a „czas włączenia lampy” ustawiony jest na około trzy sekundy.
Jeśli zbiornik znajduje się w pobliżu krzaków, które może poruszać wiatr lub jeśli koty/psy/ptaki przekroczą ścieżkę wiązki czujnika lampy, alarm zostanie uruchomiony fałszywie.
Z tego powodu, włączyłem dodatkowy obwód timera, który jest ustawiony na około sześć sekund.
Oznacza to, że nawet jeśli lampa jest fałszywie inicjowana przez wiatr lub zwierzę, musi pozostać w tym stanie przez co najmniej sześć sekund przed uruchomieniem głównego alarmu.
Taki układ praktycznie wyeliminował „uciążliwe alarmy”. System działa bez problemów funkcjonalnych od ponad roku i można go zastosować do wielu innych wymagań bezpieczeństwa w domu.
Szczegóły obwodu opóźniającego
Ogólny schemat połączeń elektrycznych pokazano na ryc. 1.
Gdy czujnik lampy bezpieczeństwa jest aktywowany, lampa główna włącza się, a główne wyjście pomocnicze zasila przekaźnik, który otwiera przełącznik S4 i inicjuje obwód opóźnienia wyzwalania alarmu (rys. 2).
Przełączniki magnetyczne S1 do S3 istniały wcześniej, jako część systemu alarmowego w garażu, który posiadam, i każdy z tych przełączników, po otwarciu, również inicjuje obwód opóźnienia wyzwalania alarmu.
Działanie tego jest proste, ponieważ jeśli przełączniki S1 do S4 pozostają otwarte przez ponad sześć sekund, wówczas kondensator C1 będzie ładował się za pomocą potencjometru VR1, dopóki napięcie na nieodwracającym pinie wzmacniacza operacyjnego LM358 nie będzie wyższe niż poziom 9V na pinie odwracającym, ustawionym przez rezystory R1 i R2.
Kiedy tak się dzieje, wyjście wzmacniacza operacyjnego zmienia się, osiągając mocny dodatni potencjał, który włącza tranzystor TR1, zasilając w ten sposób mały przekaźnik 12V na płytce drukowanej.
Dioda D1 chroni tranzystor TR1 przed napięciami zwrotnymi (siła przeciwelektromotoryczna).
Styk braku napięcia, skojarzony z przekaźnikiem na płytce PCB jest następnie wykorzystywane przez złącze CNI do zatrzaśnięcia alarmu dźwiękowego „Wejście stanu paniki”, który jest częścią oryginalnego systemu alarmowego antywłamaniowego garażu.
Autor: George Caldwell

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.