Narzędzia programistyczne (programatory i debuggery) oferowane przez firmę Atmel

Atmel ICE (rysunek 1) jest w stanie programować i debugować w systemie („in-system”), dwie dobrze znane i szeroko stosowane rodziny mikrokontrolerów: 32-bitową serię SAM opartą na rdzeniach ARM Cortex-M oraz 8-bitową serię AVR.
Atmel ICE jest dostępny w różnych zestawach. Najtańszą jest płyta bez obudowy lub kabli i sprzedaje się za około 45$.
Podstawowy zestaw zawiera debugger i obudowę, a także kabel USB i przewód taśmowy do programowania; kosztuje około 70$.
Kompletny zestaw zawiera dodatkową taśmę przewodów i małą płytkę adaptera do połączeń programistycznych, ale jest dostępny w trochę droższej cenie 120$.
Oczywiście można zaoszczędzić trochę pieniędzy, wykonując samodzielnie obudowę, przewody taśmowe i płytę adaptera.
Oprócz interfejsu USB 2.0, Atmel ICE ma dwa interfejsy programistyczne, jeden dla urządzeń rodziny AVR i jeden dla urządzeń rodziny SAM.
Połączenie AVR zawiera interfejsy aWire i debugWIRE, interfejs programu i debugowania (PDI – Program and Debug Interface), mały interfejs programistyczny (TPI – Tiny Programming Interface) i port SPI (Serial Peripheral Interface) dla programowania w systemie (ISP – In-System Programming).
Oba interfejsy programujące oferują również porty szeregowe do debugowania (SWD – Serial Wire Debug) i porty Joint Test Action Group (JTAG), z pinami tych portów różniącymi się dla tych dwóch interfejsów.
W zależności od zastosowanego interfejsu, Atmel ICE może działać na magistrali z zegarem do 7.5MHz.
Debugger ma trzy diody LED w różnych kolorach, które wskazują jego status.
Płytka adaptera jest konieczna tylko wtedy, gdy wymagany jest określony układ połączeń; w przeciwnym razie przewód taśmowy może być używany samodzielnie.
Docelowy mikrokontroler musi zawsze być zasilany z zewnątrz napięciem od 1,6V do 5,5V.
Przechodząc teraz do debuggerów i programatorów dostępnych od innych producentów, znajdziemy na przykład za około 60$ zestaw AVR ISP mkII, który jest w stanie programować jedynie mikrokontrolery rodziny AVR.
Kolejnym debugerem dla mikrokontrolerów AVR jest niezwykle potężny AVR ONE!, który jest raczej drogi w cenie około 800$. JTAGICE3 jest dostępny od pewnego czasu, a może współpracować z urządzeniami z rodziny AVR i SAM. Kosztuje około 150$.
W Internecie można znaleźć wiele innych programatorów AVR od mniej lub bardziej znanych producentów. Jednym z wygodnych i niedrogich (około 18$) przykładów jest mySmartUSB light, wyprodukowany przez Laser & Co. Solutions GmbH. Wszystkie debuggery są obsługiwane przez otwarte środowisko programistyczne Atmel Studio 7 (Rysunek 2) i przez większość innych. Atmel Studio automatycznie sugeruje aktualizację oprogramowania wbudowanego debuggera lub programatora, jeśli wykryje, że dostępna jest nowsza wersja. 

pełny materiał w pliku

atmel_ice_1_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atmel_ice_2

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.