Pomysłowy rozdzielacz (ang. splitter) napięcia 3V

99_02_1
Coraz więcej obwodów pracuje przy prostym napięciu roboczym (napięciu akumulatora) 3V, na przykład z ogniwa litowego lub z dwóch konwencjonalnych alkalicznych ogniw manganowych.

Jednak często obwody wymagają wirtualnego punktu masy na poziomie połowy napięcia roboczego do działania z quasi-symetrycznym zasilaniem.
Tutaj pokazano skuteczne rozwiązanie tego problemu.
Dzielnik napięcia o wysokiej impedancji R1/R2 (przy znikomym zużyciu energii) dostarcza o połowę niższe napięcie robocze do buforowanego wzmacniacza operacyjnego, który zapewnia to napięcie na wyjściu o niskiej wartości rezystancyjnej, ale także sam nie zużywa prawie żadnego prądu.
Ponieważ wzmacniacz operacyjny IC1 (OP90) nie jest bardzo szybkim układem, dwa stosunkowo duże kondensatory elektrolityczne na wyjściu wzmacniacza zapewniają, że wirtualny punkt masy ma niską impedancję nawet dla napięć przemiennych o wyższej częstotliwości.
Rezystor R3 o wartości 100Ω na wyjściu zawiera się w ujemnym sprzężeniu zwrotnym, więc kompensowany jest spadek napięcia na tym rezystorze.
Sam rezystor jest wymagany do utrzymania stabilności sterowania pomimo obciążenia pojemnościowego.
Obwód może bezproblemowo wygładzić obciążenia ± 2mA.
Wspomniany już niski pobór prądu w obwodzie wynosi 13uA bez obciążenia, z czego 1,5uA trafia na poczet dzielnika napięcia R1/R2.
Ponieważ wzmacniacz OP90 minimalizuje napięcie robocze o wartości 1,6V, obwód nadal działa, nawet gdy napięcie akumulatora spadnie.
Autor: Ingo Fietz

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.