Poziomy napięcia sterują przekaźnikami

Poziomy napięcia sterują przekaźnikami

r_211_13_1
Ten obwód udowadnia, że mikroprocesory, komputery PC i najnowsze ultra-dokładne przetworniki cyfrowo-analogowe są przesadą, jeśli chodzi o sterowanie czterema przekaźnikami sekwencyjnymi w odpowiedzi na rosnące napięcie sterujące w zakresie 2,4V-12V.

Używając jednakowych rezystorów w sieci drabinkowej R1-R5, tworzone są równe odstępy między napięciami, które kolejno włączają przekaźniki.
Na każdym rezystorze, napięcia zasilania spada o 1/5 lub w tym przypadku 2,4V, więc otrzymujemy +2,4V = Re1, +4,8V = Re2, +7,2V = Re3, +9,6V = Re4.
Oczywiście te poziomy przełączania zmieniają się wraz z napięciem zasilania, stąd potrzeba zastosowania stabilizowanego zasilacza.

Patrząc na najniższy stopień przełączania, gdy napięcie sterujące przekroczy 2,4V, układ IC1 przełączy swoje wyjście na (prawie) poziom zasilania.
Wynikowy prąd wysyłany do bazy tranzystora T1 jest ograniczony do około 1mA przez R6.
Przy twardym sterowaniu tranzystora T1, przekaźnik Re1 jest zasilany prądem kolektora.
Ponieważ tranzystor BC548 ma maksymalny prąd kolektora 100mA, rezystancja cewki przekaźnika nie może być mniejsza niż 120Ω.
Prawie cały prąd pobierany przez obwód pochodzi z cewek przekaźnika, więc w zależności od przekaźników może być wymagane dość mocne zasilanie do 500mA.

Podczas dobierania sieci drabinkowej w celu uzyskania pożądanych poziomów przełączania, dobrze jest pamiętać, że układ 741 nie będzie działał zbyt dobrze przy napięciach wejściowych poniżej 1,5V lub powyżej 10,5V, podczas gdy poziomy napięć poza zakresem zasilania (tj. ujemne lub powyżej + 12V) są wykluczone.

Jeśli potrzebujesz poziomu przełączania w zakresie 0-1,5V, rozważ użycie układu LM324, który zawiera cztery wzmacniacze w jednej obudowie.
W przypadku górnej części zakresu (od 10,5 do 12V) wymagany jest wzmacniacz operacyjny TL084 lub w konfiguracji „rail-to-rail”, taki jak układ TS924.
Jednak układ TS924 nie może być używany z napięciami powyżej 12V.
Autor: Raj. K. Gorkhali

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.