Projekt układu konserwującego stan akumulatora z wykorzystaniem generatora relaksacyjnego

Projekt układu konserwującego stan akumulatora z wykorzystaniem generatora relaksacyjnego
r_208_07_2
Autor odkrył, że długo zaniedbywany akumulator żelowy w ręcznym odkurzaczu uzyskał wysoką odporność.
Wymagało to trochę wysiłku, aby przywrócić go do użytku, poprzez naprzemienne przykładanie do niego napięć o przeciwnych polaryzacjach.
Napięcie wsteczne może pomóc rozbić wewnętrzne warstwy nieprzewodzące, które mogą tworzyć się, gdy akumulator jest nieużywany.
Akumulator jest teraz ponownie w akcji i ładuje się i rozładowuje w normalny sposób.
Niestety, akumulator prawdopodobnie znowu zacznie się psuć, jeśli jeszcze raz zostawimy urządzenie przez chwilę nieużywane.
Aby temu zapobiec, autor zastosował dobrze znaną technikę: akumulator jest okresowo poddawany bardzo krótkiemu obciążeniu wysokoprądowemu.
Przedstawiony tutaj obwód spełnia swoje zadanie: co dwie sekundy pobiera prąd o natężeniu około 1A przez 2ms.
Odpowiada to średniemu prądowi około 1mA, który jest porównywalny z wielkością samorozładowania, nie zużywa dużo energii, może utrzymywać baterię w stanie świeżym.
Obwód oparty jest na generatorze relaksacyjnym na bazie tranzystora NPN, w tym przypadku dostarczając prąd bazy dla tranzystora mocy.
W prototypie prąd został zmierzony na poziomie około 1A: dla pewności można dodać do obwodu dodatkowy rezystor obciążający.
Dioda LED wskazuje, kiedy występuje każdy impuls prądowy, co służy również, jako wskazanie stanu naładowania akumulatora:
im rzadziej miga dioda LED, tym niższe jest napięcie akumulatora.
Autor: Burkhard Kainka

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.