Ranking najbardziej obiecujących zawodów w branży IT w 2020 roku

Ranking najbardziej obiecujących zawodów IT w 2020 roku
Jeśli chcesz zbudować karierę w IT, nie ma lepszego czasu niż teraz.
Według Yandex, udział wolnych miejsc pracy IT wśród wszystkich ofert pracy z roku na rok systematycznie rośnie, a rynek przychylnie traktuje nowo przybyłych – od 2016 r. liczba wakatów na poziomie podstawowym wzrosła o prawie jedną trzecią.
Jakiego dokonać wyboru, aby zbudować udaną karierę?
Dmitry Pomogaev, autor-dziennikarz w SkillFactory, dowiedział się, które specjalizacje są najbardziej poszukiwane przez firmy i znalazł się w 9 najbardziej poszukiwanych zawodach IT.

Ranking został opracowany na podstawie badań Yandex, ratingu Glassdoor i CNBS oraz badania rynku wakatów jednej z największych agencji HR Roberta Halfa.
Większość wolnych miejsc pracy na liście wymaga zaplecza technicznego, ale są takie, które są odpowiednie dla absolutnie „zerowych” specjalistów.
Zaczynamy.
Specjalista danych (Data scientist)
Nie da się w żaden inny sposób rozpocząć rankingu gorących specjalności IT.
Co więcej, właśnie w tej dziedzinie przybysze są najbardziej poszukiwani.
Ekspert data science łączy analityka, specjalistę od uczenia maszynowego i wizjonera, który odkrywa ukryte możliwości w danych.
Oprócz potężnego aparatu technicznego potrzebuje rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych – sukces analityka danych zależy od tego, w jaki sposób otrzyma wstępne informacje od kolegów i przedstawi im wyniki.
W Data Science uczestniczą specjaliści ze statystyki, analityki i innych dziedzin związanych z poważną analizą danych.
Możesz również przejść do tego zawodu od profesji analityków danych, którzy są mniej zaangażowani w kodowanie i matematykę, a bardziej pochłonięci organizowaniem baz danych z wszelkimi informacjami.

Analityk Biznesowy
Jeśli masz doświadczenie w pracy z bazami danych i systemami analitycznymi, droga do działów analitycznych firm jest otwarta.
Takie oferty pracy są obecnie otwierane przez wiele różnych organizacji, ponieważ leniwi już mówią o korzyściach płynących z danych dla biznesu.
Dzięki temu analityk może wybrać interesującą go branżę i dowolnie zmieniać zawód w swojej firmie – umiejętności te można wykorzystać w zarządzaniu strategicznym, w obszarach produkcyjnych i marketingu.
Aby rozpocząć karierę, jako analityk biznesowy, musisz opanować program Excel i języki zapytań baz danych, OLAP (Online Analytical Processing) i wielowymiarowe kostki.

Cloud Infrastructure Expert
Kolejny obszar, który od kilku lat zyskuje na popularności.
Początkujący może ubiegać się o stanowisko inżyniera chmury, na którym będzie projektować, wdrażać i utrzymywać wirtualne infrastruktury danych.
Nie możesz obejść się bez pracy z Amazon Web Services, OpenStack i Microsoft Azure, chmurowymi bazami danych i interfejsami API (Application Programming Interface).
Doświadczony profesjonalista może ewoluować w poziomie lub awansować na architekta chmury, który kieruje strategicznym rozwojem zwirtualizowanych rozwiązań przedsiębiorstwa.
W związku z tym umiejętności praktyczne muszą obejmować znajomość ITSM (IT Service Management), zasad zarządzania danymi, automatyzacji procesów w architekturach wielu dostawców.

Inżynier danych
Inżynier danych lub inżynier danych to osoba odpowiedzialna za infrastrukturę danych, odzyskiwanie, przechowywanie i przetwarzanie.
Inżynier danych może łatwo:
zrozumieć istotę żądania i zebrać niezbędne dane;
zbudować architekturę potoku danych;
przekształcić model uzyskany przez badacza w gotowy produkt.
Jak widać z obowiązków inżyniera danych, jego rola w firmie jest szczególnie ważna – uczestniczy w początkowych i końcowych etapach analizy danych, a także wspiera tworzone potoki.
Pracując wspólnie z Data Scientist, inżynier danych radykalnie zwiększa wydajność swojej pracy.
Aby to zrobić, profesjonalny inżynier danych musi mieć duże umiejętności programistyczne, aby pisać wysokiej jakości, „czysty” kod, a także dogłębnie rozumieć ekosystem big data i systemy rozproszone.
Krótko mówiąc, jego umiejętności to Hadoop, MapReduce, Hive, Pig, strumieniowanie danych, NoSQL i SQL.
Jednocześnie nie musi mieć podstawowej wiedzy z zakresu matematyki i umiejętności budowania algorytmów, w przeciwieństwie do analityka danych.

Fullstack Programmers
Taki specjalista jest dobrze zorientowany na wszystkich etapach pracy nad rozwiązaniem programowym – od projektu po uruchomienie bojowe i wsparcie.
Nie musi być światowej klasy ekspertem we wszystkich kwestiach związanych z rozwojem, ale zgromadzona wiedza zapewnia mu zestaw narzędzi roboczych do niemal samodzielnego uruchomienia projektu.
Oczywiście wieloletnie doświadczenie programistyczne to główny warunek przy zatrudnianiu programisty fullstack.
W trakcie rozmowy mogą Cię obejmować szczegóły działania serwerów i sieci, baz danych i API, zapytane o tworzenie interfejsów, technologię debugowania oprogramowania i bezpieczeństwo informacji.
Ogromnym atutem będzie również umiejętność zarządzania projektem i kierowania zespołem mieszanych specjalistów.
Inżynier DevOps
DevOps jest ściśle powiązany z rozwojem – to zestaw technologii, które mają uprościć tworzenie oprogramowania.
Obejmuje to systemy automatyzujące pracę programisty, środowiska chmury do współpracy specjalistów, testowanie oprogramowania oraz systemy kontroli wersji.
Specjaliści DevOps muszą być dobrze zorientowani w projektowaniu infrastruktury IT, monitorowaniu wydajności i innych aspektach technicznych związanych z organizacją procesów rozwojowych.
Główną wartością takich specjalistów jest ich wszechstronność, potrafią wykonywać zadania programisty, specjalisty QA (Quality Assurance), product managera czy administratora systemu.
Inżynier DevOps, stosując różne systemy zarządzania i rozwiązania technologiczne, zajmuje się automatyzacją cyklu życia oprogramowania.
W tym obszarze ważne jest, aby pozostać na bieżąco z istniejącymi technologiami i najlepszymi praktykami.
Inżynier DevOps powinien nieustannie doskonalić swoje umiejętności zawodowe we wszystkich aspektach tworzenia oprogramowania i infrastruktury chmury.
Pod innymi względami zawód ten jest podobny do pracy realizatora, która a priori obejmuje również komponent doradczy.
Specjalista IoT (Internet of Things)
Inteligentne domy, zaawansowany sprzęt medyczny, inteligentne jednostki przemysłowe – wszystkie te i wiele innych obszarów otwierają nowe obszary IT z własnymi wyjątkowymi wyzwaniami i niesamowitymi możliwościami.
Specjaliści od urządzeń połączonych tworzą i prowadzą obiecujące obszary biznesowe, czyniąc IoT granicą nowoczesnego rozwoju.
Aby rozpocząć karierę w tej dziedzinie, wystarczy czuć się pewnie w określonej dyscyplinie IT, czy to w technologiach chmury, czy platformach integracyjnych, edge computing czy bezpieczeństwie informacji.
Specjalista gotowy do pogłębiania, poszerzania i rozwijania swojej wiedzy może szybko zbudować karierę i zostać światową gwiazdą w swojej dziedzinie – nawet jeśli mówimy o jakiejś niezwykle wąskiej niszy.

Administrator sieci
Z oczywistych względów tacy specjaliści też nigdy nie są bez pracy.
Ten zawód jest idealny do rozpoczęcia kariery.
Dodatkowo eksperci, którzy dążą do doskonałości w swoich umiejętnościach, świetnie czują się na tym polu – doświadczenie takiego pracownika ma stabilny wpływ na jego wynagrodzenie i pozycję w korporacyjnej drabinie.
Administratorzy sieci są gotowi do rozwiązywania problemów o każdej porze dnia i nocy, a swoje wolne godziny spędzają na doskonaleniu swoich umiejętności.
Zestaw certyfikatów sprzedawcy znacznie ułatwia poszukiwanie pracy młodemu specjaliście, a po kilku latach pracy staje się obowiązkową aplikacją do CV.

Specjalista ds. Bezpieczeństwa informacji
Im bardziej rośnie wartość Twoich danych, tym bardziej docenia się ekspertów ds. Bezpieczeństwa.
W ciągu ostatnich kilku lat ich prestiż wzrósł jeszcze bardziej w wyniku skandali związanych z wirusami ransomware, wycieków cennych informacji i innych nieprzyjemnych historii.
Ponadto eksperci rządowi dążą do uporządkowania sytuacji w nowej cyfrowej sferze, co oznacza, że rynek potrzebuje specjalistów od nowych standardów.
Usługi bezpieczeństwa dotyczą sprzętu, oprogramowania, systemów internetowych i zamkniętej infrastruktury, obszaru, w którym mogą znaleźć się byli programiści lub kierownicy projektów, nie wspominając o specjalistach w dziedzinie IoT.
Tak naprawdę każde udokumentowane praktyczne doświadczenie w IT pozwala ubiegać się o stanowisko specjalisty ds. Bezpieczeństwa informacji, a reszta zależy od umiejętności i chęci uczenia się.
Autor: Dmitry Pomogaev

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.