Silniki prądu stałego i ograniczniki krańcowe

r_202_11_1
Silniki prądu stałego i ograniczniki krańcowe

Silniki prądu stałego są często używane do sterowania siłowników, które zapewniają określony zakres ruchu liniowego lub obrotowego.
Powszechną praktyką jest również stosowanie wyłącznika krańcowego na jednym lub obu końcach skoku siłownika, aby zatrzymać silnik.
W bardzo podstawowej konfiguracji sterowania styki NC wyłączników krańcowych można łączyć bezpośrednio szeregowo z zasilaniem prądu stałego silnika, ale ten prosty układ stwarza problem: po osiągnięciu limitu przełącznik odłącza zasilanie silnika, a siłownik nie może odwrócić kierunku ponieważ zasilanie silnika jest teraz przerywane.
Jednym rozwiązaniem jest połączenie diody równolegle ze stykami NC wyłącznika krańcowego.
Prąd sterujący siłownikiem jest nadal przerywany przez wyłącznik krańcowy, ale teraz, gdy zasilanie jest odwracane, aby sterować silnikiem w przeciwnym kierunku, dioda zapewnia ścieżkę przepływu prądu.
Gdy silnik po raz pierwszy zaczyna się cofać, ma nieznacznie zmniejszony moment obrotowy/prędkość z powodu spadku napięcia wprowadzonego przez diodę, ale gdy siłownik odsunie się od granicy, przełącznik zamyka się i silnik otrzymuje pełną moc.
Korzystając z tego prostego i ekonomicznego rozwiązania, ważne jest, aby upewnić się, że wybrane diody są w stanie obsłużyć prąd silnika.
Proponowana diody 1N5401; ma prąd znamionowy 3A.
Autor: Martin Weiß

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.