Tryby sterowania silnikiem krokowym (4) – sterowanie mikrokrokami

Tryby sterowania silnikiem krokowym (4) – sterowanie mikrokrokami

Tryb sterowania mikrokrokami jest na dzień dzisiejszy najczęściej stosowaną metodą sterowania pracą silników krokowych. Idea sterowania mikrokrokami polega na podawaniu do uzwojeń silnika impulsów elektrycznych, w postaci sygnału, którego kształt przypomina sinusoidę. Taki sposób przechodzenia z jednego kroku do drugiego zapewnia bardziej płynne przemieszczanie wirnika, dzięki czemu silniki krokowe są powszechnie stosowane w komputerowo sterowanych systemach pozycjonowania. Ponadto, skoki (szarpnięcia, nierównomierności pracy, itp.) poszczególnych części podłączonych do silnika, a także wstrząsy rozruchowe samego silnika są znacznie zmniejszone. W trybie sterowania mikrokrokowego, opisywany silnik może również obracać się tak wolno, jak w konwencjonalnych silnikach prądu stałego.
Kształt prądu przepływającego przez cewkę jest podobny do sinusoidy. Może być również stosowany przebieg w postaci sygnałów cyfrowych. Oto kilka przykładów:

 

10012017_sr_01

Metoda sterownia mikrokrokowego jest w rzeczywistości sposobem zasilania silnika, nie sposobem sterowania uzwojeniami. W związku z tym sterowanie mikrokrokowe może być stosowane zarówno w trybie sterowania falowego, jak i pełnokrokowego. W załączonym pliku (plik.pdf) przedstawiono w postaci rysunków zasadę pracy silnika według przedstawionej metody.

Chociaż wydaje się, że w trybie sterowania mikrokrokowego, kroki są stosunkowo za duże dla uzyskania większej płynności ruchu, to problem dokładności polega nie tylko na tym. Aby zwiększyć dokładność płynnego wirowania, często stosowane są trapezowe koła zębate. Metoda ta jest stosowana w celu zapewnienia płynnego ruchu.

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.