Urządzenie wspomagające (booster) do radia kablowego

Urządzenie wspomagające (booster) do radia kablowego
r_207_27_1
Za pomocą tego obwodu można słuchać, używając przenośnego radia VHF FM, stacji, które nadają tylko w lokalnej sieci kablowej.
Zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i konstrukcję ten „wzmacniacz kabla” (cable booster) wydaje się podobny do wzmacniacza antenowego, ponieważ jest to wzmacniacz dwustopniowy z dwoma wspólnymi tranzystorami RF typu BF199.
r_207_27_2
Tylko tym razem wejście jest podłączone do połączenia kablowego zamiast anteny, podczas gdy wyjście nie zawiera połączenia koncentrycznego, ale obwód strojony, który działa, jako dopasowanie impedancji dla anteny 1/4λ.
Jeśli obwód jest dostrojony prawidłowo (za pomocą trymera C8), wzmocniony sygnał kablowy jest wypromieniowywany przez antenę pionową i może być łatwo odbierany przez przenośny odbiornik w odległości do trzech metrów.
Zawsze można zbudować obwód na kawałku płytki prototypowej, ale ponieważ obwód RF jest zwykle nieco bardziej krytyczny, prawdopodobnie będzie działał znacznie lepiej, jeśli wykorzystasz pokazany tutaj układ płytki PCB (rys. 3).
r_207_27_5
Podczas projektowania podstawowe połączenia były krótkie, a płaszczyzna masy została wykonana możliwie jak największa.
Kondensator C7 najlepiej podłączyć bezpośrednio do odczepu na cewce L1, jak widać na schemacie.
Cewka (z rdzeniem powietrznym) składa się z trzech zwojów 1-milimetrowego emaliowanego drutu miedzianego (ECW – Enamelled Copper Wire) owiniętych wokół ołówka (średnica około 8 mm).
Podczas montażu upewnij się, że przewody łączące ze złącza koncentrycznego K1 do płytki drukowanej PCB są możliwie najkrótsze.
Zapobiega to przechwytywaniu przez obwód sygnałów z powietrza i prawdopodobnie wykazaniu niepożądanej tendencji do oscylacji.
Płytka drukowana musi być umieszczona w metalowej obudowie.
Zasilanie wzmacniacza kablowego może być baterią 9V lub małym, regulowanym zasilaczem sieciowym.
Pobór prądu wynosi około 2,5mA.
Autor: Glen Chenier

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.