„Zawsze włączony” dla komputerów PC

„Zawsze włączony” dla komputerów PC

r_210_30_1

Wielu entuzjastów będzie używać swoich komputerów PC, jako rejestratorów danych, kontrolerów lub serwerów internetowych.
W takich przypadkach ważne jest, aby urządzenie było włączone przez jak najdłuższy ułamek czasu, nawet, jeśli nastąpiła przerwa w zasilaniu lub jeśli przycisk zasilania został przypadkowo naciśnięty przez innego domownika.

Dzisiejsze systemy operacyjne oferują szereg opcji automatyzacji i doskonale można tak zorganizować, aby komputer uruchamiał się samoczynnie.
Pokazany tutaj obwód „zawsze włączony” automatycznie uruchamia ponownie komputer ATX w powyższych sytuacjach.
Są tylko dwa elementy: dioda Schottky’ego łącząca pin przycisku zasilania na płycie głównej z linią + 5V na zasilaczu oraz kondensator łączący pin przycisku zasilania z masą.

Kondensator to tantal o pojemności 68μF o napięciu 6,3V, a dioda to model SB 120 o napięciu 20V i 1A.
Całkowity koszt elementów mieści się w przedziale poniżej ceny jednego piwa!
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie obwodu bezpośrednio na 4-pinowej wtyczce napędu dyskowego Molex, izolując kondensator i diodę za pomocą rurki termokurczliwej.
Zespół można następnie podłączyć do zapasowego gniazda zasilacza.

Obsługa obwodu jest prosta.
W przypadku awarii zasilania +5V (tj. gdy komputer jest wyłączony), pin przycisku zasilania na płycie głównej jest obniżany przez diodę Schottky’ego.
Powoduje to ponowne włączenie zasilania płyty głównej.
Tak długo, jak obecne jest zasilanie +5V, dioda blokuje się, a pin przycisku zasilania pozostaje z wysoką impedancją, unosząc się zwykle przy około 3,3V.

Kondensator służy do odfiltrowywania skoków i krótkich przerw.
W swojej prostszej wersji obwód zastępuje przycisk zasilania na obudowie, a komputer można teraz włączać i wyłączać tylko z gniazdka sieciowego.
Autor przetestował obwód na płytach głównych SuperMicro X8SAX i X8DTH-6F, a także na starszym Tyan Tiger MPX.
Odkrył, że w niektórych przypadkach wartość kondensatora powinna zostać zmniejszona: płyty główne SuperMicro mają wysoką wewnętrzną rezystancję podciągania, która dość wolno ładuje kondensator.

Zwróć uwagę, że niektóre klawiatury PC mają przycisk „Sleep’”, który przełącza komputer w tryb niskiego zużycia energii.
W takim przypadku obwód nie będzie działał i należy albo użyć klawiatury bez takiego przycisku, albo wyłączyć tryby uśpienia z poziomu systemu operacyjnego.
W bardziej zaawansowanej wersji istniejący przycisk zasilania jest zachowany równolegle z obwodem (patrz schemat obwodu).
Następnie przycisk zasilania powoduje „bezpieczne zamknięcie”, dzięki czemu system operacyjny może w prawidłowy sposób zatrzymać komputer.
Autor: Dr Rolf Freitag (Niemcy)

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.