Zmodernizuj swoją wiertarkę do płytek PCB dodając prosty sterownik

45_got_1
Po zakupie małej wiertarki niskiego napięcia do pracy na płytkach drukowanych zauważono, że silnik wiertarki zgaśnie, jeśli napięcie wejściowe będzie mniejsze niż 15V.
Napięcie to spowodowało większą moc, ale także wyższą prędkość wiercenia, co zwiększyło ciepło i zużycie wiertła, powodując gwałtowne jego stępienie.
Schemat obwodu pokazany na rys. 1 wykorzystuje sterowanie impulsowe w celu zmniejszenia prędkości wiercenia przy zachowaniu mocy wyjściowej.
Układ IC1a jest połową timera 556 i jest ustawiony w trybie astabilnym, aby zapewnić częstotliwość podstawową około 150Hz.
Jest ona podawana do sekcji IC1b, który wyzwala stan monostabilny ustawiony potencjometrem prędkości VR1 na okres od 0•1ms do 10ms.
Czas trwania stanu monostabilnego określa okres, w którym silnik wiertarki ma na sobie pełny potencjał 15V, a zatem prędkość wiertarki, która jest najniższa, gdy okres wynosi 0•1ms.
Wyjście IC1b jest podłączone do bazy tranzystora TR1, który jest tranzystorem wysokoprądowym (3A), który steruje obciążeniem.
Tranzystor jest chroniony przed skokami napięcia indukcyjnego diodą D1.
Obwód okazał się bardzo skuteczny i może być zasilany z istniejącego napięcia 12V do 15V DC zasilacza do wiertarki.
Autor: Daniel Salt (Anglia)

Komentarze z Facebooka

Komentarze obecnie - OFF.